Sjoerd Sjoerdsma en Stan Bentvelsen moeten de Einstein Telescope naar Nederland gaan halen

Sjoerd Sjoerdsma en Stan Bentvelsen gaan de kar gaan trekken om de Einstein Telescoop naar Nederland te halen. Zij worden respectievelijk CEO en CSO van de nieuwe organisatie Einstein Telescope Nederland (ET-NL) die een coördinerende en aanjagende rol gaat vervullen tussen alle partijen in Nederland die werken aan de komst van de telescoop in de Euregio Maas-Rijn (EMR, grensregio in Zuid-Limburg).

Sjoerdsma (links, foto: screenshot,via Wikipedia) en Bentvelzen (foto: Alex P. Kok, via Wikipedia)

Bentvelsen wordt als Chief Science Officer (CSO) verantwoordelijk voor het wetenschappelijke gedeelte van het bidbook. ‘Een cruciale rol, want we gaan met dit instrument voorbij de grenzen van wat wetenschappelijk nu mogelijk is’, aldus de overheid over ‘het grootste wetenschappelijke bouwproject ooit’. Bentvelsen is een internationaal vooraanstaand natuurkundige die eerder als directeur van Nikhef en als wetenschappelijk directeur van het projectbureau Einstein Telescope EMR mede aan de basis heeft gestaan van de opdracht deze telescoop naar het grensgebied van Nederland, België en Duitsland te halen. Daar gaat hij in zijn nieuwe rol een logisch vervolg aan geven.

Hij zegt daarover: “De Einstein Telescoop zal de komende decennia ons beeld en onze kennis van het universum flink opschudden. Deze telescoop is in wetenschappelijk opzicht echt revolutionair en baanbrekend en daar heeft de hele wereld profijt van. We gaan er alles aan doen om dat instrument in de Euregio Maas-Rijn te bouwen.”

Sjoerdsma is aangesteld als CEO van ET-NL. Hij brengt als ervaren Tweede Kamerlid en voormalig diplomaat de politiek-bestuurlijke ervaring mee om nationaal en internationaal te verbinden en aan te jagen. Sjoerdsma is opgegroeid in Limburg en kijkt er naar uit om samen met alle betrokkenen het beste bidbook, het projectvoorstel, voor de Einstein Telescope af te leveren.

Minister Bruins: “De Einstein Telescope gaat een kraamkamer van nieuwe wetenschap worden die niet alleen leidt tot nieuwe ontdekkingen over het heelal, maar ook veel nieuwe technologie kan opleveren die ons leven zal veranderen. De komende twee jaar zijn cruciaal om ons plan zo kansrijk te maken als we maar kunnen. Daar is veel werk voor nodig, van het ontwerp van dit technische hoogstandje, tot het lobbywerk om steun voor onze plannen te krijgen. Ik heb veel vertrouwen in deze mensen en in de race om die telescoop naar onze grensregio te halen.”

Nationale prioriteit

Op meerdere plekken in Europa werken landen aan een goed voorstel om de Einstein Telescope te mogen bouwen. Italië is in de race, en Nederland, samen met partners uit België en Duitsland, ook. Nederland heeft uit het Groeifonds een reservering van € 870 miljoen klaarstaan voor de bouw van de telescoop. Om te onderstrepen hoe belangrijk de telescoop is voor de wetenschap, maatschappij en onze economie, verklaarde het kabinet het binnenhalen van de telescoop afgelopen november tot een nationale prioriteit.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *