Nederlandse ruimtevaart ‘diep bezorgd’ om bezuiniging kabinet

Vertegenwoordigers uit de ruimtevaartsector roepen de regering op om de geplande bezuiniging op ruimtevaart terug te draaien. De regering is van plan de nationale bijdrage aan de ESA flink te verlagen. En dat betekent minder opdrachten voor Nederlandse bedrijven en instellingen.

Image by Gerd Altmann from Pixabay

Een lagere financiële bijdrage betekent direct minder contracten, minder onderzoek en minder banen bij Nederlandse bedrijven, onderzoeksinstellingen en onderwijsinstellingen die samenwerken met ESA. De eerste alinea van de open brief die zij vrijdag verstuurden, liegt er dan ook niet om:

‘Als vertegenwoordigers van de Nederlandse ruimtevaartsector, kennisinstellingen, universiteiten, regionale overheden en industrie uiten wij onze diepe bezorgdheid over de aangekondigde lage voorgenomen inschrijving (ref. Kamerbrief, 10 oktober 2025) van Nederland bij de Ministeriële Conferentie van de European Space Agency (ESA Ministerial Council, CM25) eind november — een inschrijving die substantieel lager ligt dan in de vorige budgetperiode. Hierdoor staat de toekomst van het Nederlandse ruimtevaart-ecosysteem op het spel’, schrijven zij.

Geld terug

Volgens het geo-return-beleid vloeit elke door Nederland ingeschreven euro via ESA terug naar de eigen ruimtevaartsector. In de praktijk ontvangt Nederlands zelfs meer euro aan investeringen dan het bedrag dat het kabinet bijdraagt. Bezuinigen lijkt daarom een onlogische keuze. En het kabinet wil in de komende drie jaar 170 miljoen euro investeren; tientallen miljoenen minder dan in de afgelopen drie jaar.

Op NL Space Campus in Noordwijk ligt ruimtevaartcentrum ESA ESTEC, ‘de grootste ESA-vestiging en de bakermat van de Europese ruimtevaarttechnologie’, waar meer dan 4.000 experts dagelijks werken aan ruimtevaarttechnologie. Rond ESTEC is in de afgelopen decennia een ecosysteem ontstaan van bedrijven, onderzoeksinstellingen, en onderwijsinstellingen (mbo, hbo en wo) in de ruimtevaart. ‘Onvoldoende financiële betrokkenheid creëert een sterke impuls voor ESA om belangrijke activiteiten en projecten te heroverwegen of mogelijk te verplaatsen naar andere regio’s die meer solidariteit en ambitie tonen. Het verlies van deze kerninfrastructuur zou een ernstige klap betekenen voor de bredere Nederlandse ruimtevaartsector, het NL Space Campus ecosysteem, de economie en de Nederlandse wetenschappelijke excellentie.’

Volgens de ondertekenaars is de bezuiniging niet alleen slecht voor de ruimtevaart, maar ook voor andere Nederlandse hightech sectoren, de nationale innovatiekracht en onze kennispositie. Ruimtevaarttechnologie wordt ook toegepast bij digitale communicatie, defensie en veiligheid, internationaal transport, en klimaatonderzoek. ‘Het is juist in dit soort toepassingen dat Nederland wereldwijd toonaangevende kennis en kunde heeft opgebouwd. Door te bezuinigen op de ruimtevaart, zet het kabinet het dagelijks werk van Nederlandse ondernemers, onderzoekers en studenten in de ruimtevaart op het spel’, aldus de ondertekenaars.

Uitgelichte vacatures

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *