Investering van 40 miljoen moet AI-chips zuiniger met energie om laten springen

Nederland en Duitsland stellen samen 40 miljoen euro beschikbaar voor de ontwikkeling van een nieuwe generatie energiezuinige AI-chips. Het pas opgerichte Nationaal Agentschap voor Disruptieve Innovatie (NADI) en zijn Duitse tegenhanger SPRIND zoeken daarbij nadrukkelijk naar nieuwe chiparchitecturen die het snel groeiende energieverbruik van kunstmatige intelligentie moeten terugdringen.

Igor Omilaev / Unsplash.com

De AI-Native Chip Design Challenge richt zich niet alleen op zuinigere hardware, maar moet ervoor zorgen dat ontworpen ook daadwerkelijk geproduceerd moeten kunnen worden. Tegelijk willen de initiatiefnemers AI inzetten om het ontwerpproces van complexe chips te versnellen. Europa is nu voor krachtige AI-chips nog sterk afhankelijk van leveranciers uit de Verenigde Staten en Azië.

Zeven keer 2,6 miljoen

Uit de inzendingen worden zeven teams geselecteerd. Zij ontvangen ieder maximaal 2,6 miljoen euro om hun ontwerp gedurende acht maanden verder uit te werken. Daarna gaan drie teams door naar de volgende fase. Zij kunnen elk nog eens 7 miljoen euro krijgen voor verdere ontwikkeling. Naast financiering bieden NADI en SPRIND toegang tot experts en potentiële samenwerkingspartners.

De uitdaging is technisch gezien een flinke kluif. Moderne AI-modellen vragen grote hoeveelheden rekenkracht, waardoor het energiegebruik van datacenters toeneemt. NADI en SPRIND zoeken daarom niet alleen naar optimalisaties van bestaande processors, maar naar ingrijpend andere architecturen waarmee ‘AI-berekeningen sneller en met minder energie kunnen worden uitgevoerd’.

Ontwerpcapaciteit

Voor Nederland raakt het programma ook aan de sterke positie in de halfgeleiderindustrie. SPRIND-oprichter Rafael Laguna de la Vera wijst erop dat Nederland met ASML een belangrijke rol speelt in de productieapparatuur voor chips, terwijl relatief weinig geavanceerde chips zelf in Europa worden ontworpen. Deze uitdaging moet helpen die ontwerpcapaciteit verder op te bouwen en nieuwe Europese chiptechnologie richting productie te brengen.

De chipwedstrijd is een van de eerste concrete programma’s van NADI. Teams kunnen zich tot en met 30 november 2026 aanmelden.

Uitgelichte vacatures

Dossiers

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *