Akoestische experts ontwerpen ‘roze ruis’ om veiligheidsprobleem bij EV’s op te lossen

Elektrische voertuigen (EV’s) zijn zo stil dat ze onverwacht een risico vormen voor voetgangers. Doordat hun aandrijving bestaat uit batterijen en elektromotoren, ontbreekt het karakteristieke geluid van een verbrandingsmotor, met als gevolg dat langzaam rijdende EV’s nauwelijks hoorbaar zijn.

Tags:
Een luistertest voor een elektrisch voertuig. Credit: Mei Suzuki

Hoewel autofabrikanten verplicht zijn hun voertuigen uit te rusten met waarschuwingssystemen voor nadering, zijn ze grotendeels vrij in de keuze van het geluid. Dat biedt ruimte voor innovatie, en precies daar sprongen promovenda Mei Suzuki en haar team van de Acoustical Society of Japan in.

“In ons onderzoek wilden we waarschuwingsgeluiden ontwerpen op basis van onomatopeeën die passen bij het beeld van een ‘stil voertuig’,” zegt Suzuki in een persbericht van 1 december. “De stimuli omvatten zowel geluiden die zijn afgeleid van onomatopeeën als varianten van roze ruis.”

Op zoek naar het perfecte waarschuwingsgeluid

Het doel was om geluiden te creëren die op een natuurlijke manier de aanwezigheid en nadering van een EV communiceren. Daarvoor ontwikkelden de onderzoekers een bibliotheek van geluiden via twee benaderingen. Onomatopee-gebaseerde geluiden, klanken die imiteren wat ze voorstellen, specifiek geselecteerd om het karakter van een ‘stil voertuig’ te versterken. En roze ruis, gefilterd geluid met relatief meer energie in de lage frequenties.

Vrijwilligers beoordeelden de geluiden op criteria als “goed hoorbaar”, “gemakkelijk op te merken” en de mate van urgentie. De testen vonden plaats in een studio én in realistische verkeerssituaties. De geluiden werden vervolgens gerangschikt op basis van de feedback.

Laagfrequente roze ruis presteert het best

De duidelijke winnaar: een specifieke variant van laagfrequente roze ruis, met een ongelijk verdeelde energiefrequentie. Dit type geluid bleek minder gevoelig voor maskering door omgevingsgeluid, zoals bouwactiviteiten of druk verkeer. Vrijwilligers konden het waarschuwingssignaal daardoor duidelijk onderscheiden. “De reden dat dit geluid het hoogst scoorde, is de sterke lagefrequentiecomponent en de gelijkenis met het traditionele rijgeluid van voertuigen,” aldus Suzuki.

Van auto’s naar e-bikes en e-scooters

Het onderzoek beperkt zich niet tot auto’s. Suzuki’s team werkt inmiddels aan geluidsontwerpen voor lichte elektrische voertuigen zoals e-bikes en e-scooters, een vrijwel onontgonnen onderzoeksgebied. “Vanaf dit jaar doen we onderzoek naar waarschuwingsgeluiden specifiek voor micromobiliteitsvoertuigen,” zegt Suzuki. “We denken dat dit kan helpen om het aantal botsingen met voetgangers en slechtzienden te verminderen.”

De resultaten vormen een waardevolle basis voor fabrikanten die streven naar veiliger, beter hoorbaar elektrisch verkeer. Suzuki presenteerde het onderzoek tijdens de Sixth Joint Meeting of the Acoustical Society of America and Acoustical Society of Japan in Honolulu, Hawaï.

Tags:

Uitgelichte vacatures

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *