‘Tropomi 2.0’ gelanceerd

In de nacht van 13 augustus is de weersatelliet MetOp-SG-A1 succesvol gelanceerd aan boord van een Ariane 6-raket. Aan boord bevindt zich het geavanceerde meetinstrument Sentinel-5, een belangrijke stap voorwaarts in het monitoren van de lucht die we inademen.

Iemand van TNO test een van de telescopen. Foto: TNO

Sentinel-5 maakt deel uit van het Europese Copernicus-programma en levert cruciale data voor dagelijkse luchtkwaliteitsvoorspellingen en lange termijn klimaatmonitoring. Het instrument bouwt voort op het succes van Tropomi en is ontworpen om de meest nauwkeurige luchtkwaliteitsgegevens ooit te leveren.

De satelliet moet de komende 21 jaar dagelijks mondiale meetgegevens gaan leveren over onder meer ozon, stikstofdioxide, zwaveldioxide, fomaldehyde, glyoxal, aerosolen, koolmonoxide en methaan.

TNO ontwikkelde hoogwaardige optische technologie: een UV1-spectrometer voor ultranauwkeurige metingen en twee compacte, lichtgewicht optische telescopen. Deze componenten zijn robuust genoeg om de krachten van een lancering – tot 22 keer de zwaartekracht – te weerstaan.

Om de datastroom de komende 21 jaar te garanderen, zijn alle onderdelen driemaal gebouwd. Dat betekent twee decennia aan informatie voor wetenschappers, beleidsmakers en burgers wereldwijd.

⚠️ Geen vacatures gevonden.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *