‘Design for our Future’

In de faculteit Industrieel Ontwerpen (IO) van de Technische Universiteit Delft is nog tot 6 december, de tentoonstelling ‘Designed for our Future’ te zien. Hij toont het werk van 16 toekomstgerichte afstudeerprojecten, opgegraven uit het archief van de faculteit en tentoongesteld naast 16 producten die later op de markt kwamen. De tentoonstelling is gemaakt ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum van de faculteit.

Enkele hoogtepunten van de tentoonstelling zijn:
-Belgische auto-ontwerper, Lowie Vermeersch’ 1998 concept familie-auto, ontworpen om de interne ruimte te maximaliseren en niet-hiërarchisch te zijn, in vergelijking met de gelijkheid van zitplaatsen in de Tesla Model 3;
-Ton Rademaker’s thuisrecyclingsysteem, ontwikkeld in 1988 toen recycling uitsluitend plaatsvond via flessenbakken in de straat, dateert van vóór het huisafvalscheidingssystemen gemaakt door BinBang en IKEA;
-Ireen Laarakker’s gebruikersgericht vibratorontwerp uit 1995, dat de speelse stijl van moderne seksspeeltjes voorzag;
-Sonny Lim’s 2001 Snowflake – een concept voor toekomstige mobiele communicatie met een touchscreen, vingerafdruktoegang, foto’s delen, muziek en een tijdlijn van memes, wordt vergeleken met de iPhone die veel van de functies heeft die Lim voorzag.
 
Avant la lettre-ontwerpen
De tentoonstelling toont de vaardigheden van Delftse ingenieursstudenten die zijn opgeleid om de revolutie van technologie te matchen met de evolutie van mensen. Met andere woorden, de technologische ontwikkelingen te benutten om te voorzien in de toekomstige behoeften van mens en maatschappij. Het idee voor de tentoonstelling ontstond toen universitair docent Jasper van Kuijk zijn eigen studentenarchief opruimde en een interactieve demo ontdekte die hij had gemaakt – niet ongelijk aan huidige dagtaxidiensten zoals Uber. "Ik dacht dat het misschien leuk zou zijn die avant la lettre-ontwerpen te verzamelen en dat vreemde gevoel verder te verkennen wat je krijgt wanneer je een voorspelling van lang geleden ziet die eng nauwkeurig blijkt te zijn."
 
Ontwerpiconen
De tentoonstelling vergelijkt studentenprojecten met ontwerpiconen, waaronder de Tesla Model 3, de VanMoof Electrified e-bike en de iPod Nano. Hoewel de overeenkomsten tussen sommige projecten en de succesvolle producten opvallend zijn, beweert de tentoonstelling niet dat deze succesvolle producten in Delft zijn begonnen. In plaats daarvan wijst het op de verschillen en onthult iets van het lange en kronkelige pad van innovatie. Van Kuijk: “Een idee of conceptueel ontwerp is slechts het begin van het lange en zware innovatieproces. Alleen al goede massaproductie kan juist moeilijker zijn dan raketwetenschap.”
 
De tentoonstelling, inclusief 3D-geprinte modellen van de studentontwerpen is te zien van maandag tot vrijdag, van 08:00-19:00 uur. Bekijk de tentoonstelling en interviews met de zestien afgestudeerden hier ook online.