Vraag over niet-voltooide machine

Geplaatst op 22 maart 2011 om 12:45 uur
Vraag over niet-voltooide machine
Wanneer is iets een “niet-voltooide machine”? Moet een cilinder met een opgebouwd ventiel als een “niet-voltooide machine” worden beschouwd of blijft dit een component?

Als leverancier van pneumatiek componenten leveren wij aan klanten samengebouwde componenten. Bijvoorbeeld een pneumatiek cilinder met een opgebouwd ventiel.

 

Vra(a)g(en):

1.    Wanneer is iets een “niet-voltooide machine”?
2.    Moet een cilinder met een opgebouwd ventiel als een “niet-voltooide machine” worden beschouwd of blijft dit een component?
Als iets als niet-voltooide machine wordt beschouwd, moet een leverancier hier dan meer documentatie over verstrekken.
3.    Zo ja, welke informatie moet deze documentatie dan bevatten?

 

Antwoord(en):

Het verschil tussen een niet-voltooide machine en de voltooide machine is goed vastgelegd in de nieuwe Machinerichtlijn 2006/42/EG.
De antwoorden op bovenstaande vragen zijn opgesteld met gebruikmaking van de nieuwe Nederlandstalige gids voor de Machinerichtlijn.

Deze gids is te downloaden op de volgende link: http://bit.ly/NL-gids_MRL2006


1.    De definitie van een “niet-voltooide machine” is vastgelegd in artikel 2 lid g van Machinerichtlijn 2006/42/EG. Een “niet voltooide machine” is: een samenstel dat bijna een machine vormt maar dat niet zelfstandig een bepaalde toepassing kan realiseren. Een aandrijfsysteem is een niet voltooide machine.
Kortom, een niet-voltooide machine is een machine die nog niet voldoende is afgebouwd om zelfstandig een bepaalde toepassing te kunnen realiseren.
2.    Een losse cilinder is een component en een los ventiel is een component. Een combinatie van een losse cilinder met ventiel kan nog steeds geen bepaalde toepassing realiseren. Wordt de cilinder gekoppeld met een stuk mechanica dat een beweging kan uitvoeren ontstaat een aandrijfsysteem en dus een niet-voltooide machine.
3.    De documentatie-eisen van een niet-voltooide machine bestaan uit levering van een inbouwhandleiding en een inbouwverklaring (zie MRL Bijlage IIB). Bovendien dient de leverancier te beschikken over een Technisch Dossier volgens MRL Bijlage VIIB, dat 10 jaar lang moet worden bewaard.

Bovenstaand antwoord is afkomstig van:

FUSACON B.V., Functional Safety Consultants Nederland
Vogelenzangseweg 20, 4124 AS HAGESTEIN  
E :   info@fusacon.nl
P :   +31 (0) 347 352 519
F :   +31 (0) 877 843 520
W :  www.fusacon.nl

 
© Engineersonline.nl